צור קשר לוח שידורים שדרנים תכניות חדשות אודות
התכנית הבאה: שומעים תשעים עכשיו בשידור: חדשות 13
רושרוש יורשע בהריגת תהילה נגר
בית המשפט קיבלת את הסדר הטיעון עם הפרקליטות
כרמיאל: קונינסקי לא יקצה מבנים לגופים פרטיים
באופוזיציה טוענים שמדובר בנקמנות פוליטית
עפולה: מספר 2 ו-3 ב"באנו לשנות" שוללים סכסוכים פנימיים
טוענים כי החבירה לכולנו על רקע אידאולוגי בלבד.
לכל המבזקים
לכל המבזקים

"חדרי הוא מבצרי"  

מאת: פרופ' עמוס רולידר

יותר ויותר הורים לילדים מתבגרים נתקלים בתופעה שאני מכנה "חדרי הוא מבצרי". הנער תובע לעצמו בעלות ובלעדיות על חדרו (הכול חוץ מרישום בטאבו). בעלות זו כוללת בין השאר, חדר נעול בהעדרו, הכניסה רק ברשותו המפורשת, להורים אין "מילה" לדעת המתבגר, בכל הקשור למתרחש בתוך החדר, למי נמצא בחדרו, לכמה זמן, לניקיון, לסדר ולתכולה. חדרו של המתבגר מהווה כיום כמעט יחידת דיור מושלמת הכוללת את צרכיו העיקריים, מחשב המחובר לאינטרנט, מערכת שמע, DVD, טלביזיה וכמובן טלפון נייד. ביותר ויותר בתים בישראל מקבל המתבגר גם מערכת שירותים ורחצה פרטיים על מנת להבטיח את פרטיותו "ועצמאותו" .

במהרה יכניס הנער "העצמאי" לחדרו גם את הנרגילה, חוברות בעלות גוון פורנוגראפי ולעיתים גם חומרים אסורים ומשקאות חריפים ומשכרים. כל ניסיון של ההורים לבקר בחדר ללא תאום והסכמה מראש או להשפיע על הקיים והנעשה בחדר נתקלים בהתנגדות נמרצת של הנער. "מה אכפת לכם זה החדר שלי .." " הריח והבלגאן לא מפריעים לי , להיפך ככה אני אוהב.." "זה ממש לא עניינכם מה אני עושה בחדר שלי" הם רק חלק מיצג מהמשפטים הנאמרים בתגובה לניסיונם הנואש של ההורים "להציץ" לתוך הטריטוריה הפרטית של המתבגר.

הורים רבים מתחבטים בינם לבין עצמם, אולי, הם חושבים, יש בכל זאת משהו חיובי בשאיפה של הנוער לפרטיות, אולי עליהם ללמוד לקבל ולהסכים עם רצונם של המתבגרים להפגין עצמאות ולקבל בעלות על הנעשה ומתרחש בחדרם. יתכן, מסכמים לעצמם ההורים, כי התנהגויות לא סימפטיות אלה הן חלק בלתי נפרד מחוויות גיל ההתבגרות של ילדיהם, שהזמן אולי יעשה את שלו ואם לא הזמן אז הצבא..
לא !! ברצוני לטעון כי אין שום דבר חיובי בקביעה של המתבגר כי "חדרו הוא מחוץ לתחום" לעומת זאת, יש בפרקטיקה הזו לא מעט מן השלילי והמסוכן. כהורים האמונים והאחראים על ניהול ובקרת הסיכונים של ילדנו, חשוב כי במערכת השיקולים באם לאפשר או לא פרטיות מוחלטת שכזו של המתבגרים נבין כי הסיכונים כיום גוברים בהרבה על היתרונות המדומים שבפרקטיקה הזו המבוססת ומושתתת בעיקרה על אוזלת ידם של ההורים בכל הקשור באכיפת כללים ונורמות התנהגות ראויות בגיל זה . אין סטירה בין הפגנת רגישות הורית והתחשבות בצורכיהם הייחודיים של ילדינו המתבגרים באשר למתרחש בחדרם לבין הפעלת סמכות חינוכית המאופיינת בנוכחות ואחריות למען שמירה על בטחונו ורווחתו של הנער. בשורה התחתונה, היכולת להשפיע ולהוביל את הנער אל מול סבך הפיתויים והסכנות האורבות לו בגלישה במחשב לדוגמא, מותנית בנוכחות הורית פעילה (ורגישה) גם באשר לנעשה בחדרו של הנער. חשוב שנדע כי המשותף לכל הורי המתבגרים שאבדו לסמים, לפגיעות נפש מורכבות וששמו קץ לחייהם הוא הכאה על חטא וצער עמוק על כי לא עמדו על זכותם למעורבות פעילה יותר, כן ,גם בנעשה בחדרו של ילדם. מעורבות זו מבעוד מועד יכולה הייתה אולי להציל את הילד!


מספר עצות להורים החפצים להנהיג בביתם מדיניות של "דלת פתוחה ורגישה" :
א. הגדרת ציפיות ברורות לילדים בכל הקשור לנעשה בחדרם.
"בן יקר" יש לומר לילדים "הדלתות בכל החדרים בביתנו אינן נעולות. כאשר תבקש פרטיות אנחנו נכבד זאת בשמחה ,אתה בודאי יכול לסגור את הדלת אך בבקשה לא לנעול ,כל בני הבית יקפידו לדפוק על הדלת כאשר היא סגורה" .

ב. כאשר הילד אינו בבית - החדר פתוח לרווחה וכניסת ההורים חופשית .

ג. כאשר מגיעים חברים - (כמובן בכפוף לזמנים, יום בשבוע ,וגורמים נוספים ) ניתן לסגור את הדלת אך לא לנעול. אוכל לחבר'ה? במטבח בשמחה.  

ד. חשוב להבהיר לילד מה אין להכניס לחדר וכי בעוזבו את החדר עליו להשאירו נקי ומסודר על פי הכללים הנהוגים בבית.

ה. הורים אמיצים במיוחד ידאגו כי המחשב יימצא במקום מרכזי בבית ולא בחדר הילדים, על מנת להבטיח שקיפות בגלישה באינטרנט ובכך למזער את הסיכונים הכרוכים בכך.

ו. במידה והמתבגר אינו משתף פעולה עם ציפיות חשובות אלה אין ברירה אלא לנהוג בתקיפות ולהפעיל סנקציות מותאמות גיל וסיטואציה.

אני יודע, המתבגר כנראה לא יאהב זאת וינסה בכול כוחו לשנות את הגזירה תוך כדי שיטיח בכם כי אתם הורים צרי אופק,מיושנים בעלי דרישות לא הגיוניות וכי רק אתם "חופרים" לו בראש ו"יורדים" ללא צורך לחייו ושהוא בעצם לא סובל אתכם. יתכן וימצא גם תומכים לדעתו זו בקרב אנשי חינוך יפי נפש הדוגלים בזכויות הילד אפילו במחיר של חשיפה לסכנות ועיצוב אישיות שלוחת רסן שאינה ממצה את הפוטנציאל הגלום בה.

הגיע הזמן שהורים בישראל ייעשו מעשה , לא יוותרו וללא מורא ופחד ישתמשו בסמכותם לחנך את ילדיהם על פי צוו ההיגיון הבריא שלהם ויחפשו דרכים חלופיות לשדר למתבגר כי בעיניהם הוא כבר לא ילד קטן וכי הם מתחשבים בדעתו וסומכים עליו יותר ויותר . בטוחתני כי בסופו של יום המתבגרים ידעו גם להעריך אותם על כך.


פרסם אצלנו
תקנון
צור קשר
אודות
91.5 FM 96 2014 © כל הזכויות שמורות, רדיו קול רגע