צור קשר לוח שידורים שדרנים תכניות חדשות אודות
התכנית הבאה: דידי לוקאלי עכשיו בשידור: מדברים ברדיו
נחשפה תכנית תקצוב של הגנה על העורף ביישובי הצפון בעת מלחמה
התכנית נקראת "מגן הצפון" ומוביל אותה שר הביטחון ליברמן
נמשכת המחאה סביב שכונת המריבה בעפולה עילית
אלקבץ: "לא ניתן יד להפיכת עפולה לעיר מעורבת"
בשר שאינו ראוי למאכל אדם נתפס בשוק העירוני בטבריה
על בעלי המעדניות לא הוטלו קנסות ולא ננקטו הליכים משפטיים
לכל המבזקים
לכל המבזקים

קצת לפני שבועות... האם מוצרי חלב זה בריא?  

מאת: ענבל דרוקר 

האם מוצרי חלב זה בריא? ממה מורכב החלב? איזה חלב עדיף, עיזים או בקר? וכמה קלוריות יש בחלב?

מוצרי החלב הם מזונות שנויים כיום במחלוקת, יש את הקולות שידברו בעד המוצרים וחשיבותם ויש שימנעו מטעמי טבעונות ויש כאלו שפשוט זה לא עושה להם טוב. אז בואו נעשה קצת סדר: מוצרי החלב, מקורם בעיקר בבקר ובעיזים. מוצרים אלו עוברים תהליכי עיבוד וסטריליזציה עד הגיעם לאריזה ושיווק.

מה תרומת מוצרי החלב לתזונתנו? מוצרי החלב הינם מקור לחלבון איכותי המספק את חומצות האמינו המרכיבות את גופינו. בנוסף מוצרי החלב הם מקור למינרלים שונים דוגמת מינרל הסידן החשוב לבניית העצמות, להולכה עצבית ולהתכווצות השרירים . היעדר סידן יכול לגרום להתכווצות שרירים בלתי מבוקרת וכמובן לדלדול במסת העצם. העצם משמשת כמחסן לסידן בגופינו ובעת מחסור, העצם משחררת את הסידן למערכת הדם וכך עוברת תהליך התפוררות. יתרה מכך מוצרי החלב הינם מקור לויטמינים מסוג B דוגמת B12 החיוני, בין היתר, לבניית כדוריות דם אדומות והיעדרו עשוי להוביל לאנמיה, עייפות , מצבי רוח ירודים וחוסר חשק להתאמן.
 

מה היא אותה רגישות למוצרי חלב? מוצרי החלב מכילים סוכר. סוכר זה נקרא "לקטוז" והוא המקנה מתיקות למוצרי החלב השונים (מתיקות נוספת מושגת בתהליך העיבוד בו ישנם מוצרים שמתוספים בסוכר ובממתיקים מלאכותיים בנוסף לסוכר החלב). הלקטוז מתעכל במעי בנוכחות אנזים הנקרא "לקטאז". עם הגיל כמותו של אנזים זה עשויה לרדת ועל כן יעילות עיכול סוכר החלב פוחתת, מה שמוביל להיווצרות גזים ונפיחויות במערכת העיכול. האינסטינקט שלנו הוא להימנע מצריכת מוצרי חלב לחלוטין, אך ניתן לבצע ניסוי וטעייה אישיים ולבחון מי מבין מוצרי החלב משפיע עלינו ומי לא.

מיהם אותם מוצרים שגורמים לרגישות ומה הפתרון? מוצרי חלב קשים כמו גבינות קשות, קוטז', גבינה צהובה ועוד הינם דלים בלקטוז כי בתהליך העיבוד חל פירוק של סוכר החלב ע"י חיידקים ולכן המוצר הסופי מכיל שיעור נמוך ש לקטוז ואינו גורם לנפיחות וגזים כמו חלב ניגר (חלב בצורתו הנוזלית). מוצרים נוספים דלי לקטוז הינם יוגורטים למיניהם. אם עדיין לא טוב לכם? ישנם כדורי לקטאז שמכילים את האנזים המדובר וניתן ליטול אותם לפני אכילת מוצרי החלב. לרגישים מבינכם יש לציין שהרגישות עשויה להתבטא גם בנטילת אבקות חלבון מסוג WHEY שהינם מי גבינה ולכם אמליץ לעבור לאבקה על בסיס ביצים או סויה. 

מה ההבדל בין חלב פרה לחלב עיזים? חלב הפרה וחלב העיזים דומים בהרכבם המכיל חלבון , פחמימות, ויטמינים ומינרלים. עם זאת חלב עיזים עתיר בשומן וערכו הקלורי גבוה בהשוואה לחלב פרה. אם הנכם רגישים ללקטוז שהוא סוכר החלב, הרי שחלב פרה וחלב עיזים מכילים ערכי לקטוז דומים ולא יהיה שינוי של ממש בצריכת סוגי החלב השונים. יש המדווחים כי הם חשים שחלב עיזים קל להם לעיכול וזאת בשל העובדה כי חלב עיזים מכיל כמות קזאין (סוג חלבון) קטנה מזו של חלב פרה.

ומה עם הקלוריות? בהרצאות רבות שאני מעבירה, אני שומעת מפי האנשים כי שתיית חלב אינה מחושבת בצריכה הקלורית שלהם. הם רואים בחלב משקה שניתן לשתות ממנו באופן רב פעמי במהלך היום ללא הגבלה. אז רק לסבר את אוזניכם (או במקרה זה את עינכם), חלב הוא מקור מזון לכל דבר ועניין והוא בהחלט מכיל קלוריות. בכוס המכילה 200 מ"ל (כוס ממוצעת) יש כ120 קלוריות (חלב 3%). ומי שנוטה להזמין "הפוך גדול" כי זה יותר זול, שותה פי שניים קלוריות , כ240 קלוריות (כן חברים , פי שניים זה בדוק !). אז מהיום תנו את הדעת לשתיית קפה על בסיס חלב ואם אתם אוהבים לצרוך קפה בתדירות גבוהה, נסו לשתות קפה על בסיס מים ולהוסיף מעט חלב. (פחות טעים אך חסכוני בקלוריות).

ומה אם אני טבעוני? טבעוני בהגדרתו נמנע מאכילת מוצרי מזון שמקורם בבע"ח כמו בשר, עוף, דגים, ביצים, מוצרי חלב, ואפילו דבש. התחליפים שמוצעים הינם מוצרי חלב על בסיס סויה המספקים חלבון, אך מה עם הסידן וB12 ? את הסידן ניתן לספק מתחליפים כמו טחינה , בצל ירוק, כרוב, זיתים, ברוקולי, דבלים (תאנים יבשות), שקדים, אגוזים ואף גרעיני חמניות ובאשר לB12, ניתן לספקו אך ורק ממוצרים מן החי, לכן חשוב לתסף את התזונה בכדורי מציצה מתחת ללשון כתחליף.

שיהיה לנו חג שבועות שמח.ענבל דרוקר, תזונאית קלינית B.Sc של מרכז הספורט באוניברסיטת תל-אביב.
www.inbaldruker.co.il  גם בפייסבוק "ענבל דרוקר תזונה וכושר".  

פרסם אצלנו
תקנון
צור קשר
אודות
91.5 FM 96 2014 © כל הזכויות שמורות, רדיו קול רגע